ANA SAYFA   KURUMSAL   POLİÇELER   BİLGİ BANKASI   İLETİŞİM  
    Dizin :: POLİÇELER \ ZORUNLU DEPREM
Bizimle çalışmak ister misiniz?
İnternet üzerinden iş başvurusu için insan kaynakları formunu doldurabilirsiniz...

Form için burayı tıklayın »

İletişim kısayolları
+90 (258) 263 02 52
+90 (258) 264 30 99
İnsan kaynakları »
  Daha fazla bilgi »
Aracım
OTO DIŞI KAZA
KAZA
YANGIN
MÜHENDİSLİK
NAKLİYAT
SAĞLIK
SEYAHAT
ZORUNLU DEPREM
EĞİTİM
  Zorunlu Deprem Sigortası
  Doğal Afetler Sigorta Kurumu tarafından yürütülen bu sigorta kapsamına Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamındaki bağımsız bölümler, tapuya kayıtlı özel mülkiyet olarak inşa edilmiş binalar ve bu binalar içinde yer alan ticarethane, büro ve benzeri amaçlarla kullanılan mekanlar ve devlet tarafından veya kredi ile yapılan meskenler dahildir.

  Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) ile bir mesken için verilecek azami teminat 40 Milyar TL'dir.
Sigorta bedelinin hesaplanmasında Hazine Müsteşarlığı'nca hazırlanan tarifede belirlenen m2 bedeli ile binanın brüt yüzölçümünün çarpılması sonucu bulunacak tutar esas alınmaktadır. Buna göre betonarme bir bina için m2 sigorta bedeli 265 Milyon olup brüt alanı 100 m2 olan bir binanın toplam sigorta bedeli 26 Milyar 500 Milyon olmaktadır.

  Ancak sigorta konusu bağımsız bölüm veya binanın tarifeye göre bulunan sigorta bedeli 40 Milyar TL'yi aşması durumunda kişi Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmış olmak koşuluyla aşan kısmı için isteğe bağlı (ihtiyari) deprem teminatı alabilir.
Zorunlu Deprem Sigortasının Getirdikleri:
- Devletin bütçe imkanlarıyla ilişkili olmaksızın ve maddi kayıpları derhal telafi eden somut bir güvence almış olacaksınız.
- Kendi eviniz depremden etkilenmese bile ödeyeceğiniz küçük miktardaki sigorta primleri, evi hasar gören afetzedelere yapılacak tazminat ödemelerinde kullanıldığından sosyal dayanışmanın gereğini en güzel şekilde yerine getirmiş olacaksınız.
- Deprem hasarlarının karşılanması için amaçlanan uzun vadeli kaynak birikimine küçük primlerinizle katkı sağlamış olacaksınız.
- Yapı standartlarının uygulanmasına, sağlıklı yapılaşmaya ve modern bir toplumsal yapının oluşturulmasına önemli bir katkıda bulunmuş olacaksınız.


  Zorunlu Deprem Sigortası Yaptırmak İçin Gerekli Belgeler
  Sigortalının adı, adresi, telefonu
  Sigortalının vergi kimlik numarası
  Sigortalanacak binanın açık adresi
  Tapu bilgileri (ada, pafta, parsel, sayfa no)
  Binanın inşa yılı ve yapı tarzı
  Binanın toplam kat sayısı
  Binanın hasar durumu
  Evin brüt yüzölçümü (m2)
  Evin kullanım şekli


 
enginmutlu.com |